Kalendarz wydarzeń

Wernisaż malarstwa Romualda Górczewskiego

Wystawy
Początek: Piątek, 16.05.2016 Czas trwania: Wystawa trwa do 16.05.2016

kwiecień/maj 2016 - Galeria Sala108 SCK

wernisaż: wstęp wolny


,,Urodziłem się w Świdwinie w 1958 roku. Od początku lat 80-tych mieszkam i pracuję w Szczecinie. W 1982 r. ukończyłem Państwowe Zawodowe Studium Plastyczne Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie i do chwili obecnej zawodowo zajmuję się konserwacją dzieł sztuki. Twórczości plastycznej oddawałem się już w młodości, jednak dopiero od połowy 2010 r., po ponad dwudziestoletniej ,,przerwie”, aktywnie, z pełnym zaangażowaniem, świadomością celu, i już sporym doświadczeniem, zacząłem artystycznie obrazować mój świat.

Wernisaż malarstwa Romualda Górczewskiego

W pierwszym okresie prace wykonywałem w technice pasteli olejnych, jednak trochę odbiegają one od tradycyjnych dzieł w tej technice – nie imitują one farb olejnych, a raczej oddają kredkową naturę pasteli: dużo tu szrafowania, dynamicznej kreski. Ten sposób pracy bardzo odpowiada mojej naturze, potrzebie szybkiego i trafnego oddania wizji, zrealizowania koncepcji. Mimo subtelnego kolorystycznie, wyważonego kompozycyjnie charakteru, staram się, by moje obrazy były swobodne, lekkie a jednak pełne ekspresji. Nie przywiązuję zbytniej uwagi do szczegółów, bardziej zależy mi na zrealizowaniu pomysłu, na efekcie ogólnym pracy. Tematyka obrazów jest bardzo zróżnicowana: są to sytuacje i zjawiska wokół mnie, otaczająca przyroda, człowiek, portret, środowisko, w którym przebywam a więc świat realny, i moje przemyślenia, wyobrażenia, obrazy mojej duchowości i nastrojów. Zawsze staram się dobierać odpowiedni sposób i artystyczne środki wyrazu, by dany temat jak najtrafniej przedstawić: wykonuję obrazy najczęściej odrealnione, abstrakcyjne, bądź w stronę abstrakcji zmierzające, jednak silnie w rzeczywistości zakorzenione.

Ostatnio maluję akwarelami i w tej technice realizuję swoje koncepcje.’’Relacja

Dwadzieścia pasteli i akwarel malowanych na kartonie prezentowanych w piątek na wernisażu malarstwa Romualda Górczewskiego zabrało nas w świat subtelnych barw,  przenikających  się wzajemnie i tworzących harmonijne kompozycje. Niedopowiedziane historie pozwoliły na udział,  niejako w tworzeniu, kreowaniu przez widza dalszej opowieści.

Akwarela jest trudną techniką malarską nie pozwalającą na błędy techniczne, ewentualne poprawki i wymaga od artysty pełnej koncentracji i pewności ,,ręki'' przez co nie każdy artysta wybiera tę technikę. Opanowanie tej techniki daje jednak ogromne możliwości w przekazywaniu duchowych treści w sposób subtelny i delikatny. W  Pastelach olejnych autor porusza podobne tematy, jednak sama technika wynikająca z użytego materiału, sprawia inne oddziaływanie dzieła  na odbiorcę.
Romuald Górczewski sprawnie porusza się w świecie wodnych kolorowych plam i pastelowych barw i linii o czym mogli się przekonać licznie przybyli na wystawę zaproszeni goście.
Oprawę muzyczną zapewnił szczeciński muzyk i lutnik  w jednej osobie Stanisław Mazurek.
Zaprezentował muzykę dawną od pradziejów do renesansu na różnych instrumentach z epoki.

Wernisaż wystawy odbył się 8 kwietnia 2016 roku o godzinie 18.00. Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00 do 16 maja 2016 roku. Wstęp wolny